На 23 октомври се навършват 90 години от рождението на големия детски писател Джани Родари. Той е роден в малкото италианско градче Оменя. Едва на 17 години започва да преподава италиански език в семейство на богати евреи, а по-късно става начален учител. Общуването с малчуганите е удоволствие за него. Децата го обичат, защото им поднася по-голяма част от знанията във вид на игри. Освен това непрекъснато им разказва свои приказки, в които умело преплита постиженията на съвременната наука и техника с вълшебства. Често провокира детската фантазия, като оставя учениците сами да измислят края на творбата, да сътворят нова история по познатата приказка или да я обърнат „наопаки”.
От 1947 година Джани Родари се отдава на литературно творчество за деца. Световна известност му донася приказният роман „Приключе-нията на Лукчо”, който излиза на български език още през 1953 година. В него се разказва как храбрият Лукчо и неговите приятели се опълчват срещу алчния и безсърдечен владетел принц Лимон. Романът е низ от драматични и комични ситуации. Накрая, както във всяка приказка, доброто побеждава.
Увлекателни, изпълнени с въображение и хумор, са кратките приказки от сборника „Приказки по телефона”. Героите в повечето от тях разкриват образа на съвременното дете – любопитно и палаво като Алиса Търкуланка, разсеяно и жадно да опознае света като Джованино Денгуба, страхуващо се от изпитване в училище, но и нуждаещо се от приятели като Невидимия Тонино…
Джани Родари винаги е смятал, че фантазията, особено детската, е като необятна страна, населена с причудливи същества, където всичко е възможно. Така в приказната повест „Синята стрела” героите са играчки. Те решават да се отправят към бедните деца, за да получат и те подаръци за Коледа.
Писателят е посещавал България. Срещите му с българските деца са били винаги много интересни. През 1970 година Джани Родари е отличен с най-престижната международна награда за детско творчество – „Ханс Кристиян Андерсен”.